NÁVRAT NA VSTUP DO NOVOMĚSTSKÉHO KURÝRA.

V JAROMĚŘI BYL SLAVNOSTNĚ OTEVŘEN NOVÝ MOST PŘES LABE.
Forografie mi poslal jaroměřský zpravodaj a fotograf Jindřich Polák, text pochází z Městského úřadu Jaroměř, který jsem si dovolil použít.
Vloženo 26.03.2015.
















Ohlédnutí
za Slavnostním otevřením
Komenského mostu.

V sobotu 21. 3. 2015 proběhla v Jaroměři velkolepá akce Slavnostní otevření Komenského mostu, která se již dnes pyšní pozitivními ohlasy.

Otevření mostu probíhalo jen symbolicky, most je pro veřejnost v provozu již od 13. 2. 2015.
Součásti slavnostního otevření bylo požehnání mostu panem farářem ThLic. Jerzy Stanisławem Ziębou a také slavnostní přestřižení pásky.

Zaznělo také pár slov z úst pana starosty
Ing. Jiřího Klepsy
,
pana architekta mostu
prof. Ing. arch. Mirko Bauma,
zástupce firmy Chládek a Tintěra a v neposlední řadě také zástupce firmy Eurovia. (Obě firmy se podílely na výstavbě mostu.)

Při svém proslovu pan starosta města
Ing. Jiří Klepsa uvedl:
"V letošním roce uplyne 130 let od založení Základní školy Na Ostrově, tehdy obecní a měšťanské chlapecké školy, bude tomu tak 6. září. V tom samém roce se podařilo našim předkům otevřít i Komenského most."

Také pan prof. Ing. arch. Mirko Baum měl k této příležitosti svoji řeč, při níž popřál mostu, aby dobře plnil svoji praktickou funkci:
"Já mu ze srdce přeji, aby dělal to, co správný most dělat má: dobře sloužil, abyste ho měli rádi a aby i ti z vás, kterým se most nelíbí, si na něj začali zvykat. Nejedná se o nějakou estetickou piruetu, jedná se čistě o respekt před přírodními zákony. To, co před vámi je vidět, je pouze respekt před fyzikou, geometrií, statikou a dynamikou."

Přednášku o mostě pana architekta Mirko Bauma a pana Ing. Jiřího Balského jsme mohli slyšet v úterý 17. 3. 2015 v prostorách Městského muzea v Jaroměři, kde pan architekt představil
princip spočívající v geniální jednoduchosti, na jehož základech je náš nový Komenského most vybudován.

Po celou dobu akce nám k poslechu hrály kapely Whatrock a Wishmasters.
Při symbolickém "prvním" pochodu přes most šli v čele průvodu věhlasní bubeníci
Tokhi & the Groove Army.
Zážitek ze skvělé bubenické show ještě umocnil vibrující most, který se při průchodu davu lidí houpal do rytmu hudby.

Při akci se také předvedli naši dobrovolní hasiči, kteří vykouzlili vodní fontánu a to hned dvakrát - nejprve za denního světla a poté po setmění, kdy vodní sloupce zbarvily světelné efekty.

Atrakce pro děti pomáhali realizovat místní pionýři, kterým tímto patří velké díky za dobře provedenou práci. Děti si tak mohly nakreslit most, pokusit se zdolat záludné hlavolamy nebo si prostě jenom přijít pro balónky.

Překvapením pro všechny byl
prolet letadel Redbull nad mostem, který nebyl psán v programu a o to více tak udivil přihlížející davy.

Akci zakončil úžasný ohňostroj, který se nad městem rozzářil kolem 21. hodiny večer. Začínal vybuchovat přímo na mostě a gradoval mezi budovami směrem na náměstí.

Děkujeme, že jste se spolu s námi akce zúčastnili a vytvořili tak příjemnou atmosféru a těšíme se na další společně prožité akce.

Zuzana Kubátová,
odbor školství, kultury a tělovýchovy, Jaroměř.




Poznámka Novoměstského kurýra:

Takže po povodní zničeném původním mostu má Jaroměř důstojnou náhradu.

Já jsem jako dítě po tom starém mostě jezdil na kole a v zimě chodil pěšky do školy "Na ostrově" v letech 1953 až 1956. Dnes jezdím do Jaroměře na třídní srazy. Scházíme se každý rok.

Nový most se ovšem s tím starým nedá srovnávat. Ten nový je z jiného světa. Opravdu, jak je zmíněno výše, je třeba si na něj zvyknout.

Ovšem oslava to jistě byla velkolepá.

Je dobré, že v Jaroměři "TO ŽIJE".

Jindřich Buchal.


Podívejte se, jak most opravdu vypadá.
Toto jsem vyfotil po otevření mostu, které bylo už 13.2.
Tak tento pohled od náměstí se mi podle pravdy moc nelíbí - to poměrně velké vyklenutí ruší pohled na historický objekt školy. A to fotím z částečného nadhledu.
Naopak z tohoto pohledu most vypadá pěkně, historické pozadí nijak neruší.
Z tohoto pohledu je to lepší než z opačného ale přesto - více by se mi líbila vozovka bez klenutí - dnes nic není neřešitelné i při zachování subtilnosti celého řešení.
Níže ještě pro názornost uvádím detail pohledu - je dobře vidět velikost klenutí mostu:
Ovšem, musím poznamenat, že toto jsou mé soukromé subjektivní názory - dílo je hotovo a slouží lidem. A to je důležité.
Proti tomuto pohledu žádné námitky - moderní a pěkný most.



Takže - oravdu je potřeba si zvyknout - doufejme, že nový most bude sloužit nejméně tak dlouho, jako ten původní.
A na závěr nostalgická vzpomínka na "starý, dobrý, most".

J.B.